Wysokiej jakości balustrady w Rzeszowie?

Jeśli tak to zapraszamy do kontaktu!

 

Największym miastem, a zarazem stolicą województwa podkarpackiego, jest liczący sobie 187 tysięcy mieszkańców Rzeszów. Miasto leży w południowo-wschodniej Polsce, w centrum województwa podkarpackiego, nad rzeką Wisłok. Rzeszów funkcjonuje jako miasto na prawach powiatu, ale też jest siedzibą władz powiatu rzeszowskiego, w którego skład wchodzą następujące gminy: Dynów, Błażowa, Boguchwała, Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Świlcza i Trzebownisko. Powierzchnia miasta to 116,32 km². Rzeszów uzyskał prawa miejskie w 1354 roku.
Rzeszów to niezwykle ważny ośrodek przemysłowy nie tylko w województwie, ale także w kraju. Główne gałęzie gospodarki, które prężnie rozwijają się w mieście i okolicach to: przemysł lotniczy, farmaceutyczny oraz branża IT. Inne, nie mniej istotne branże to przemysł spożywczy, maszynowy i produkcja sprzętu domowego. W Rzeszowie utworzony został Podkarpacki Park Naukowo-Techniczny. Prym tutaj wiodą branże, które najlepiej rozwijają się w Rzeszowie, czyli wspomniany wcześniej przemysł lotniczy i farmaceutyczny. Miasto to jest europejską stolicą koncernu United Technologies Corporation. Rzeszów jest ważna częścią Doliny Lotniczej, czyli stowarzyszenia zrzeszającego przedsiębiorców przemysłu lotniczego.

Nieopodal Rzeszowa, w Jasionce, funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy. Ponadto na północ od miasta biegnie autostrada A4, a przez samo miasto przebiega droga krajowa DK 94. Co więcej, niedawno w pobliżu Rzeszowa, otworzono fragment drogi ekspresowej S 19 (Suwałki-Barwinek). Oprócz transportu lotniczego oraz samochodowego, do miasta można się także dostać za pomocą kolei (linia kolejowa E-30).

Rzeszów to najważniejszy na mapie Podkarpacia ośrodek naukowy. Działa tutaj wiele szkół wyższych, w tym dwie państwowe: Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska. Oprócz tego, możemy tutaj znaleźć kilka uczelni niepublicznych. W Rzeszowie funkcjonują trzy konsulaty honorowe: Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

Jeśli chodzi o sport to Rzeszów jest najbardziej znany z męskiego klubu siatkarskiego Asseco Resovia Rzeszów – jest to wielokrotny mistrz Polski. Od niedawna w mieście istnieje także siatkówka w wydaniu żeńskim – K.S. DevelopRes Rzeszów. Klub ten gra w najwyższej klasie rozgrywkowej i robi coraz to większe postępy. Oprócz tego, w Rzeszowie działają kluby piłkarskie, a także jeden żużlowy.

Także i turyści znajdą tutaj wiele dla siebie. Szczególna atrakcją turystyczną miasta jest Podziemna Trasa Turystyczna licząca sobie 369 m i składająca się z kilkunastu korytarzy i 25 piwnic. W Rzeszowie odnajdziemy także wiele innych zabytków i miejsc historycznych takich jak: cmentarz żydowski, cmentarz komunalny, ratusz miejski, kościoły, kilka ulic, teatr im. Wandy Siemaszkowej, Stary Cmentarz, kamienice i biblioteka miejska. Ponadto jest tutaj kilka cennych historycznie dworków i pałaców, m. in. Zamek, Letni Pałac Lubomirskich czy też Pałac Biskupów Rzeszowskich. W Rzeszowie są też dwie synagogi: staromiejska i nowomiejska. Co więcej, w mieście organizowanych jest wiele różnego rodzaju festiwali, a spragnieni kultury na wysokim poziomie mają do wyboru kilka teatrów, kin, filharmonie, kilkanaście muzeów a także bibliotek.